Felvidéki kirándulás
Az AJTP 10.E osztálya június 20-án elhagyta Magyarország mostani határait, hogy megismerkedjen az 1920 előtti Magyarország felvidéki területeinek, a mai Szlovákiának egy részével.
Az idegenvezetőnknek hála rengeteg új ismeretet szereztünk Szlovákiáról. Túráinknak köszönhetően a természetet is megcsodálhattuk, többet között a Tar-pataki vízesést, ahol az ember nem bírta ki, hogy ne fotózzon; a Dobsinai jégbarlangot: kisebb-nagyobb folyókat, patakokat, szurdokokat, amiknél igazi túrázóknak érezhettük magunkat.
Ám a városok sem maradhattak ki, s a gyönyörű kastélyok, díszes templomok, várak sem. Betléren megcsodáltuk az Andrássy-kastélyt, Kassán a Rákóczi-házat, Szepesváralján Szepes várát, ami egyben az UNESCO világörökség része is, Késmárkon a Thököly-várat, Árva várát, Somoskő várát, Alsósztregován Madách kastélyát, Podolinban emlékeket Krúdy Gyula életéből.
A szlovák városokban, köztük a Kassán, Bártfán és Besztercebányán tett városnézések elénk tárták a nyelvi különbségek okozta nehézségeket, amelyekben fel kellett találni magunkat, s hála az idegenvezetőnknek pár hasznos szlovák szót is megtanultunk. Mikor egyre távolabb kerültünk a mai magyar határtól, izgatottan kaptuk fel a fejünket, ha magyar szavakat hallottunk.
És persze a történelemóra sem maradhatott ki egy nap sem, amiben Koncsos Gergely történelemtanárunk is segítséget nyújtott, főleg kirándulásunk 4. napján, mikor Szlovákiát kicsit magunk mögött hagyva Lengyelországba utaztunk, ott pontosabban Auschwitz-Birkenauba, az európai történelem egyik tragikus színhelyére.
A kirándulás fárasztó volt, de ez nem nyomta el kedvünket és kíváncsiságunkat, s habár jó hazatérni, magyar szót hallani, a saját ágyunkban aludni, szerintem mindenki nevében mondhatom, hogy még egyszer elmennénk, ha másért nem is, a Magas-Tátra gyönyörű látképéért az ablakunkból, mikor felkeltünk.
Szaniszló Zsófia
11.E